2000 Sonrası Emekliye İntibak Zammı Müjdesi

Milyonlarca emeklinin umutla beklediği intibak zammı için gözler Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karara çevrildi. İntibak düzenlemesindeki yürürlük maddesi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da 355 liraya varan zammın yolu açılmış olacak.

İntibak konusunu Anayasa Mahkemesi’ne Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı taşıdı. Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay’dan olumsuz yanıt alan Avcı’nın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun sonucu merakla bekleniyor. Kararın kısa sürede açıklanacağı beklentisi bulunuyor. Anayasa Mahkemesi’nden emeklilerin beklediği karar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerek kalmayacak.

Çıkacak karar, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. İntibak zammı ile gelirler artacak. Önceki intibakta olduğu gibi 355 liraya varan artışlar söz konusu olacak. 2000 yılı ve öncesinde emekli olan işçi emeklileri intibak sayesinde Ocak 2013 tarihinde 50 lira ile 355 lira arasında değişen zamlardan yararlanmıştı. O dönemde tüm emeklilerin dosyaları arşivlerden çıkartılmış ve tek tek hesap yapılmıştı. Kıdem ve derecelerine göre alacakları farklar da böylece ortaya çıkartılmıştı.

Ancak yapılan intibak sadece işçi emeklilerini ilgilendirdiği için Bağ-Kur emeklileri zamdan yararlanamamış ve tepki göstermişlerdi. Şimdi çıkacak intibak SSK başta olmak üzere Bağkurluları da kapsayacak. Gelişmeleri yakından takip eden Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesinin 4 ile 5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini belirtti.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “2000 Sonrası Emekliye İntibak Zammı Müjdesi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ING Emekli Kredisi Alanlara 3 Çeyrek Altın Hediye

ING Bank'ın emeklilere yönelik sürpriz kampanyası Nisan ayında da devam ediyor. Maaşını ING Bank'a taşıyan Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur...

Kapat