Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda 1.333 dolara kadar yükselerek Mart ayının son haftasından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Doların uluslararası piyasalarda değer kaybetmesi, altın fiyatlarını destekledi. Buna dolar kurunun yükselerek 2.13 seviyesini görmesi de eklenince Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı yeniden 90 lirayı aştı.

Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda 0.5 primle 1.333 dolar seviyesini gördü. Haziran ayında altın fiyatları Irak’ta yaşanan kaos ve Ukrayna – Rusya gerginliğiyle yüzde 6 yükselerek bu yılın en iyi performansını gösterdi. Altın fiyatları geçen ay sergilediği yükselişle birlikte bu yıl yüzde 10 değer kazandı.

ABD Merkez Bankası FED’in 2015’in ilk çeyreğinde faiz artırımlarına başlayacağı beklentisiyle fiyatlar zaten dalgalı seyrediyordu. Uzmanlar altın fiyatlarının dönemsel olarak siyasi gelişmelerle desteklense bile, FED’in parasal sıkılaştırmaya gitmesinin fiyatları aşağı yönlü baskı altına alacağını düşünüyorlar.

Yurtiçi piyasalarda ise altının gram fiyatı şu anda yüzde 1’den fazla yükselerek 90.50 lirayı gördü. Uzmanların düşüncesine göre, önümüzdeki haftalarda jeopolitik gerginliklerin daha da artmasıyla altın fiyatlarında bir miktar daha yükseliş gözlenmesi ihtimal dahilinde bulunuyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Vakıfbank Halden Anlayan Esnaf Kredisi – Farklı Ödeme Seçenekleri ile

Vakıfbank'ın dillere destan "Halden Anlayan Kredi"ler serisi bu defa da "Esnafa Halden Anlayan Kredi" kampanyasıyla devam ediyor. Sadece esnaf müşterilerin...

Kapat