Asteğmen Maaşı Ne Kadar En Fazla Çekeceği Kredi ve Kart Limiti

Geçici bir hizmet olmasına rağmen asteğmenler ordunun subay kademesinde görev yaptığı için tüm hak ve yükümlülüklerinde subay sınıfı esas alınıyor. Asteğmenler Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak prim ödüyor ve maaş alıyorlar. Bu nedenle asteğmen maaşlarını ve çekebilecekleri kredi limitini subay devlet memuru kapsamında değerlendirmek gerekiyor.

Asteğmenler görev yaptıkları bölgeye göre değişik maaşlar alıyorlar. Asteğmen maaşı batı bölgelerinde 2800 TL civarındayken doğu illerinde asteğmen maaşı 3500 TL civarında gerçekleşiyor. Bu rakamlar 2016 asteğmen maaşlarını yansıtıyor. Jandarma gibi sınıflarda asteğmen aylıkları daha fazla olabiliyor.

Asteğmen olan kişi askerlik görevini yerine getirmekle birlikte kanun karşısında Emekli Sandığı’na bağlı memur çalışan olarak görülüyor. Bu nedenle bankalardan kredi çekebiliyor ve kredi kartı alabiliyor.

Asteğmenin çekeceği kredi tutarında diğer çalışanlara göre bir farklılık yok. Aylık gelirinin yüzde 30’u kredi taksiti olacak şekilde kredi çekebilmesi mümkün. Mevcut kredisi varsa çekebileceği kredi tutarı daha düşük olabiliyor. Normal bir hesaplama ile asteğmen 36 ay vadeli olarak gelirinin 10 katına kadar ihtiyaç kredisi çekebiliyor. Ancak son dönemde çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarının maaşın üç katıyla sınırlanması girişimi olduğunu hatırlatalım. Asteğmen maaşı ile aynı miktarlarda taşıt kredisi çekmek de mümkün. Asteğmenler maaşlarını gelir olarak göstererek konut kredisi de alabiliyor. Konut kredileri 10 yıl vadeli olduğu için kullanılabilecek tutar maaşın 30 katı civarına denk geliyor. Konut kredilerinde alınacak evin değeri de önemli. Alınacak evin yasal ekspertiz değerinin yüzde 75’ine kadar konut kredisi çekilebiliyor. Ayrıca asteğmenlerin de konut bedelinin yüzde 25’ini kendisi karşılaması gerekiyor.

Asteğmenler kredi kartı için de başvuru yapabiliyor. Asteğmen maaşı ile yüksek limitli bir kredi kartı almak mümkün. Maaşın 3 – 4 katına kadar kredi kartı limiti sağlanabiliyor. Bu da 8.000 – 10.000 TL limitli bir kredi kartı alınabilir anlamına geliyor.

Asteğmenlik sona erdiğinde kredinin devamı ve kredi kartının yenilenmesi için herhangi bir işlem yapmak gerekmiyor. Yedek subayların görevi bir yılda tamamlanmasına rağmen bundan sonraki dönemde kartın yenilenmesi için bir başvuru yapılması genellikle istenmiyor. Alınan krediler de vade sonuna kadar herhangi bir yeni gelir belgesi istenmeden ödenmeye devam ediliyor. Eğer bankanız herhangi bir araştırmaya gerek görmezse asteğmenlik döneminde aldığınız kredi kartının süresi otomatik olarak uzatılıyor. Genellikle yeni işiniz ve gelir durumunuzla ilgili bir sorgulama yapılmıyor ve gelir belgesi istenmiyor. Bu nedenle sizden bir belge istenmedikçe bankaya gidip kendi kendinize zorluk çıkarmanıza hiç gerek yok.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Asteğmen Maaşı Ne Kadar En Fazla Çekeceği Kredi ve Kart Limiti”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
229 TL Sabit Dosya Masraflı Kredi Net HSBC Bank’ta

Kredi Net sunduğu avantajlı kredi koşulları ve ödenecek taksit tutarlarının belirli olmasıyla herkesin kafasını rahat ettiriyor. HSBC Bank'ın son Kredi...

Kapat