Banka Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Merkez Bankası’nın % 8.25 seviyesinde olan politika faizi oranını 50 baz puan indirerek % 7.75’e çekmesiyle birlikte banka kredilerinde de faiz indirimi beklentisi başladı. İnsanlar özellikle ihtiyaç kredisi faiz oranında önemli miktarda indirim beklerken ev sahibi olma hayali kuranlar da konut kredisi faizlerindeki düşüşü gözler oldu. Öyle görünüyor ki, bankalar da faiz oranında indirime gittiği takdirde konut kredisi ve ihtiyaç kredisi başvurularında artış yaşanacak.

Ancak bankaların vatandaşa yönelik faiz indirimine gidebilmesi için bazı koşulların da yerine gelmesi gerekiyor. Bunların başında da faiz indiriminin daha etkili olabilmesi için Merkez Bankası’nın faizde üst sınır olarak uyguladığı gecelik marjinal fonlama oranında indirim yapması geliyor. Merkez Bankası bu oranı şu anda % 11.25 oranında uyguladığı için bu faizdeki indirimin iki kat daha etkili olması bekleniyor.

Para Piyasası Kurulu’nun 20 Ocak tarihinde yaptığı toplantıda politika faizinin 8.25’ten 7.75’e indirildiği açıklanmış, ancak üst sınır değişmeden % 11.25 seviyesinde kalmıştı. Şu andaki tabloya göre, politika faizinin % 7’ye indirilmesi halinde bile bunun ihtiyaç kredilerine ve ticari kredilere çok fazla etkisi olmayacak. Vatandaşa yönelik kredi faizlerinde 0.5 puanlık bir indirim olabilmesi için politika faizinin 1 puan daha indirilmesi gerekiyor.

Ekonomi ve piyasa uzmanları, bankaların kötü senaryoyu dikkate aldıklarını, bu yüzden bankalar için uygulanan % 11.25’lik üst sınırın kıstas olarak kabul edildiğine dikkat çekiyorlar. Bu durumda % 11.25’lik üst sınırda yapılacak bir indirim, kredi faizlerini direkt olarak etkileyecek ve bankaların indirim yapmasının yolunu açacak. Üst sınırda yapılacak 100 baz puanlık indirim sonucunda banka kredi faizlerinde 0.5 puan ile 1 puan arasında indirim gerçekleşebilecek. Kısacası, üst sınırda yapılacak bir indirim, politika faizindeki indirime oranla iki kat daha etkili oluyor.

Merkez Bankası’nın halen uygulamakta olduğu politika faizinin normal günler için geçerli bir faiz oranı olduğunu belirtelim. Finans piyasalarının kırılgan hale geldiği kötü günlerde ise bankalara üst sınırdan, yani gecelik marjinal fonlama oranından para veriliyor. Bu da $ 11.25 faiz oranına denk geliyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Banka Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ING Bank Esnafa Nefes Aldıran Ramazan Kredisi

"11 Ayın Sultanı" olarak bilinen Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ING Bank'ın ülkemizdeki tüm esnaflara yönelik Ramazan Kredisi kampanyası da start...

Kapat