Dolar Tarihi Rekor Kırdı. Daha da Artacak mı?

Merkez Bankası’nın erken faiz indirme beklentisinin artması ve 4 Şubat’ta 125 baz puan faiz indirimi yapacağı endişesiyle dolardaki yükseliş hız kazandı. Perşembe günü sabah saatlerinde önce 2.40 seviyesini aşan, öğle sonrasında da 2.4182’ye yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran dolardaki artışın daha ne kadar devam edeceği endişesiyle gergin bekleyiş devam ediyor.

Doların 2.4160 seviyesine çıkarak tarihi rekor kırmasının tek nedeni Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentisi değil… Bu yükselişin dış kaynaklı sebepleri de var. Bunların başında çarşamba akşamı toplanan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ülkedeki ekonomik aktivitenin sağlamlığına vurgu yapan söylemleri geliyor. FED’in böyle bir vurgu yapması, Amerika’daki faiz artışlarının beklenenden önce başlayabileceği sinyali anlamına geliyor. ABD’deki faiz artışları başlarsa Türkiye’deki faiz indiriminin bir anlamı kalmayacağı beklentisi doların ateşini yükseltiyor.

Dolar neden yükseliyor?

Finans uzmanları bu sorunun cevabını ararken iki Merkez Bankası’nın kararları üzerinde odaklanıyor. Bunlardan birisi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, diğeri ise kısaca FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası… Türkiye Merkez Bankası faiz indiriminden söz ederken ABD Merkez Bankası tam tersi davranarak faiz artışına başlama sinyali veriyor. Bu ikisi bir araya gelince Türk Lirası’nın Dolar karşısındaki değer kaybı her gün hızlanıyor.

Finans uzmanları Türkiye Merkez Bankası’nın 125 baz puan faiz indirimi söylentilerini abartılı buluyor, politika faizinde ve faiz koridorunda 50’şer baz puanlık bir indirim olabileceğini düşünüyorlar. Bunun sebebi olarak da, TL’nin son gelişmelerle birlikte kaygan bir zeminde olmasını, dolar kurundaki oynaklığın artması sonucu enflasyon görünümü için risk oluşturabileceğini gösteriyorlar. Doların daha da yükselmesi halinde enflasyon görünümünün bozulacağını, dolayısıyla Merkez Bankası’nın 50 baz puandan fazla indirim yapmayacağı görüşünü savunuyorlar.

Finans uzmanlarının dolar konusundaki kısa vadeli beklentisi ise, Dolar / TL paritesinin kısa vadede 2.34 ile 2.45 arasında seyredeceği şeklinde… Doların 2.45 seviyesi üzerine kısa vadede çıkmayacağı beklentisi hakim… Türkiye Merkez Bankası’nın 4 Şubat’taki olağanüstü toplantısından sonra ise dolarda bir kar realizasyonu görülebilir. Bu beklenti gerçekleşirse doların seviyesi tekrar 2.38’e kadar inebilir ve bu seviyede stabilize olabilir. Ancak bunların kısa vadeli tahminler olduğunu, uzun vadede daha farklı sonuçlar olabileceğini belirtelim.

Tags : , , , , ,

One thought on “Dolar Tarihi Rekor Kırdı. Daha da Artacak mı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Emeklisini Denizbank’a Aktarana Hemen Sıfır Faizli, Masrafsız Kredi

Emekli maaşını bugünlerde Denizbank'a aktaran SGK emeklilerini sıfır faizli ve masrafsız kredi fırsatı bekliyor. Başka bir bankadan aldığı emekli maaşını...

Kapat