Dolar Yeni Yılda 3.18 Olacak mı?

Amerikan Merkez Bankası FED’in 16 Aralık 2015 gğcesi faiz oranlarını 0.25’e yükseltmesiyle birlikte Türkiye’de yeni bir tartışma başladı. Finans uzmanlarının bir kısmı, ABD’deki faiz artışının Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini, ekonominin temellerinin sağlam olduğunu, bu nedenle para girişlerinin devam edeceğinden dem vurarak 2016 yılında doların 2.70 seviyesine kadar gerileyeceğini öne sürüyorlar. Bu çevreler aynı zamanda Türkiye Merkez Bankası’nın 24 Aralık Perşembe günü yapacağı toplamtıda Türkiye’deki faiz oranlarını yükseltmesini, böylece yabancı girişlerinin hızlanmasını bekliyorlar.

Ancak böyle düşünmeyenler de var. Onlar, FED’in yaptığı faiz artışıyla beklentinin gerçekleştiğini, belli oranda rahatlama sağlandığını kabul ediyorlar ama Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopalitik risklerin devam ediyor olması ve ülkenin Kırılgan Beşli olarak tanımlanan riskli ülkeler arasında yer alması nedeniyle 2016 yılının ilk günlerinden itibaren doların yeniden 3 TL seviyesini yukarı kırmasını ve kısa sürede 3.18 TL seviyesine tırmanmasını bekliyorlar. Rusya ile yaşanan uçak krizi gerginliğinin önümüzdeki haftalarda da devam edecek olmasını en önemli jeopalitik risk kaynağı olarak gösteriyorlar.

Her iki görüşün savunucusunun hemen hemen eşit sayıda olması nedeniyle elinde dolar olanların 2016 yılına girerken dikkatli olması ve hemen bozdurmaması gerekiyor. Yıl sonundaki bilanço ayarlmamaları nedeniyle dolar kurunda 2.90 seviyesine kadar bir geri çekilme olabilir ama yeni yılla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doların güçlenmesi daha akılcı görünüyor. Elinde dolar olmayıp da önümüzdeki süreçte dolara yatırım yapmayı düşünenlerin de hazır uygun seviyelerdeyken kararını vermesi gerekiyor. Doların 3.18 TL’Yi bulması halinde bir daha 2.90’lı seviyelerden dolar bulmak imkansız hale gelebilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Dolar Yeni Yılda 3.18 Olacak mı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bank Asya’da Parası Olanlar Ne Yapmalı?

29 Mayıs Cuma günü akşam saatlerinde BDDK tarafından yapılan açıklamada Bank Asya'ya el konularak TMSF'ye devredildiği bildirildi. Kısa adı BDDK...

Kapat