Emekliye maaşı oranında banka promosyonu verilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen görüşmelerde sona gelindi. Tarafların vardığı anlaşmaya göre, verilecek promosyonda emeklilerin maaş miktarı belirleyici olacak, 3 yıllık promosyonlar toplu olarak ödenecek, ilk ödemeler bu yıllın sonunda yapılacak.

Emeklilerin, 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi talebiyle gündeme gelen tartışmalar uzun süreden beri devam ediyordu.

Asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi, emekli maaşlarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılmasından sonra emeklilere maaşları karşılığında banka promosyonu nihayet sonuçlanıyor.

Promosyon 450 TL ile 900 TL arasında

SGK ile bankalar arasında emeklilere maaşları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yaklaşık 6 aydır yürütülen görüşmelerde sona yaklaşıldı. Taraflar arasında anlaşmaya varıldığı ve böylece emekli aylıklarında yapılan kademelendirme ile emeklilere 3 yıllığına toplam 450 TL ile 900 TL arasında değişen miktarlarda banka promosyon verileceği öğrenildi.

Promosyon miktarında emeklilerin aylıkları belirleyici olacak. Yani aylığı yüksek olan emeklilere daha yüksek promosyon verilecek. Emeklilere promosyon kapsamında toplu olarak 3 yıllık ödemenin yapılması ve ilk ödemelerin bu yılın sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Faruk Çelik ve Süleyman Soylu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dönemlerinde de konuşulan ve çözüme kavuşturması yönünde çaba harcanan promosyon konusunun ekim ayında sonuçlandırılması bekleniyor. Milyonlarca emekliye müjdeyi vermek ise yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na kısmet olacak.

SGK tarafından 2015 yılında 485.410’u yaşlılık, 11.847’si malullük / vazife malullüğü olmak üzere toplam 497.257 kişiye emekli aylığı bağlanmıştı. Sisteme yeni dahil olanlarla birlikte geçen yıl emeklilere bankalar aracılığıyla toplam 152 milyar TL ödeme yapılmıştı.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Emekliye maaşı oranında banka promosyonu verilecek”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Enpara Masrafsız ve Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Enpara'nın Kıllanan Adam'ı yeni reklam filmlerinde beklenen haberi getirdi. "Yıl olmuş 2014, kredi almak için hala bankaya giden var" diye...

Kapat