Ev Almanın Zamanı mı? – Konut Kredileri Ne Durumda

Bugünlerde belki de en çok konuşulan konu şu an için ev almak uygun mu sorusunun yanıtı. Bunun belki çok kullanılan ve çok basit bir yanıtı var: Konuta yatırım yapan uzun zamanda her zaman karlı çıkar. Eğer bekleyecek zamanınız varsa ve ev almayı uzun dönemli bir yatırım olarak görüyorsanız ev almanın zamanı yok.

Ancak genel ekonomik koşullar bazı dönemleri konuta yatırım yapmak açısından daha cazip hale getiriyor. Bugünlerde konut fiyatlarının aşırı şiştiği ve bu balonun yakında patlayacağı ya da yavaş yavaş söneceğinden bahsediliyor. Yurt dışı kredi koşullarındaki kötüleşme ve sektör fiyatlarının doyum noktasına ulaşması bu yorumun yapılmasına neden oluyor.

Bu durumda şu an konut fiyatları açısından en yüksek noktaları yaşadığımızı söyleyebiliriz. Elbette iyi bir yatırımcı için yüksek fiyat yerine mümkün olduğunca düşmüş olan bir fiyattan yatırım yapılacak anı yakalayabilmek çok önemli. Böylece ileride satarken kazanacağınız paranın yanı sıra alırken de kazanmış olacaksınız. Ama elbette bu zamanlamayı tam olarak tutturabilmek çok zor. Konut fiyatlarının düşmesinin beklendiği şu günlerde dış piyasalardan gelecek bir düzelme sinyali tam tersine bir hareketin başlamasına da sebep olabilir.

Genel dünya şartları ve dünya ekonomilerinde ABD’nin etkisiyle ortaya çıkan düşük büyüme beklentileri çok yakın bir gelecekte konut fiyatlarının düşmeye başlayacağı yolunda yorumlar yapılmasına sebep oluyor. Ancak bu dönemde de ülke ekonomisi zora gireceği için mortgage kredi faizlerinin yükseleceğini hatırlamakta fayda var. Bu durumda elinde peşin parası olmayanlar için konut almak her dönemde yüksek maliyetlere razı olmakla eşdeğer. Son kredi daralması işaretleriyle bile bankaların mortgage kredisi faizlerini artırdıklarını düşünürsek kürese çapta meydana gelecek yeni bir krizde konut fiyatları ne kadar düşse de mortgage faizlerinin artacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak konut fiyatlarının yakın bir gelecekte düşme eğilimi içine gireceği beklentilerinin yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Ama her zaman için uzun dönemli yatırım seçeneklerinde konutun daima karlı bir yatırım olacağını da eklemek gerek. Belki bir dönemi daha bekleyerek geçirirken bankaların kredi koşullarını da inceleyerek birbiriyle karşılaştırmayı öneririz. Çok önemsiz görünen faiz farklılıkları ve anlaşmalardaki detaylar yıllar içinde büyük bir ödeme gerektiren böyle bir kredi alma kararında size binlerce TL’ye varan avantajlar sağlayabilir.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Ev Almanın Zamanı mı? – Konut Kredileri Ne Durumda”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Denizbank Yüzde 1.10 Düşük Faizli Facebook Kredisi

Denizbank'ın Facebook üzerinden verdiği düşük faizli krediye çok kolay başvuru yapılabiliyor. Hatta "Facebook'tan krediye mi başvurulurmuş?" diye karamsar yaklaşanlar bile...

Kapat