Gelirin 3 Katına Kadar Kredi Verilecek

BDDK tarafından yeni gündeme getirilen düzenlemeye göre tüketici ve araç kredilerinde gelirin 3 ya da 4 katına kadar kredi verilebilecek. Şu an kesinleşmiş bir karar olmamakla birlikte bankaların ihtiyaç kredilerinde ve otomobil kredilerinde gelir sınırlaması geleceği söyleniyor. Araç ve ihtiyaç kredileri maaşın ya da toplam aylık gelirin 3 ya da 4 katını geçemeyecek.

Yeni düzenlemeye göre ne kadar kredi alabileceğiz? Örnek olarak 2.000 TL maaşı olan bir çalışan yeni düzenlemeyle en fazla 6.000 TL ya da 8.000 TL ihtiyaç kredisi ya da araç kredisi alabilecek. Kredi belirlenirken aylık maaş ya da gelir düzeyi gözönüne alınacak. Maaş dışında başka bir geliri olanlar bu gelirlerini de katarak alacakları kredi miktarını artırabilecekler.

Bugünlerde herkes neden kredilere sınır getirilmesinin istendiğini merak ediyor. Kredilerde geri ödeme miktarının azalması, vatandaşın ekonomik durumunun bozulması ve kredileri geri ödemekte zorlanması başlıca sebepler olarak gösteriliyor. Son dönemde icraya düşmüş kredilerde belirgin bir artış var. Bu durumda gerek tüketicileri, gerekse bankaları korumak açısından böyle bir düzenlemeye gidileceği söyleniyor.

Kredi sınırlama tasarısında şimdilik konut kredileri için bir sınırlama öngörülmüyor. Vatandaşın son dönemde yakın tanıdıklarına gayrimenkul satıyor ya da onlardan gayrimenkul alıyor göstererek yüksek tutarlı kredileri kullanmaya başlamasıyla konut kredileri de yakında sorunlu hale gelecek gibi gözüküyor.

Kredi sınırlaması, karlılığı düşen bankacılık sektörüne yeni bir darbe olacak gibi. Bugüne kadar kredi kullanmaya devamlı teşvik edilen ve özendirilen insanların da birdenbire kredi sınırlamasıyla karşılaşması çok adil gözükmüyor. Krediyle yaşamanın bir yaşam biçimi olarak desteklendiği geçen dönemden sonra kredi musluklarının birden kısılacak olması haklı bir davranış olmayacak.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Gelirin 3 Katına Kadar Kredi Verilecek”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Emekli Maaşı ile PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Emekli maaşını PTT şubelerinden alan SGK emeklileri, diledikleri takdirde PTT nakit ihtiyaç kredisi başvurusu yapabiliyorlar. PTT'nin sunduğu nakit ihtiyaç kredisine...

Kapat