HSBC Bankası Türkiye’den Çıktı. Kredi Borçları Ne Olacak?

HSBC Bankası Türkiye'den Çıktı. Kredi Borçları Ne Olacak?

Türkiye’de 1999 yılından beri bankacılık faaliyeti yapan
HSBC, Türkiye’deki 298 şubesini satarak çıkma kararı aldı. Bu kararın HSBC yönetimi tarafından resmen duyurulmasıyla birlikte “HSBC’de hesabı olan mevduat sahipleri ne yapacak? Bankaya kredi borcu olanların durumu ne olacak? Banka çalışanlarının durumu ne olacak?” gibi sorular gündeme geldi.

9 Haziran 2015 günü itibariyle satış sözleşmesi henüz imzalanmadığı ve bu konuda duyuru yapılmadığı için HSBC’nin 298 şubesinde normal bankacılık işlemleri devam ediyor. Banka çalışanları da satış öncesinde olduğu gibi normal çalışmalarını sürdürüyorlar. HSBC’nin satışı için şu anda Fibabank, ING Bank ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye giriş yapan Çin merkezli ICBC’nin isimleri geçiyor. HSBC Bankası bu adaylardan birisine satılacak ve bankanın sahipleri değişmiş olacak.

HSBC Türkiye CEO’su James Emmett’ın 9 Haziran 2015 günü yaptığı yazılı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi önceliğimiz müşterilerimiz ve çalışanlarımızdır. Bu süreçte, müşterilerimize kesintisiz bir şekilde hizmet sunmaya devam edeceğiz” ibaresi yer aldığı için hesap sahiplerini ve banka çalışanlarını olumsuz etkileyecek bir durum bulunmuyor. Bankanın yeni sahibi belirlendikten sonra çalışanlar, yeni banka ismi altında çalışmasına devam edecek. Mevduat hesabı sahibi olanların birikimleri zarar görmeden yeni bankaya aktarılırken HSBC’ye kredi borcu olanların borçlarını da yeni banka devralmış olacak.

Tags : , , , , ,

One thought on “HSBC Bankası Türkiye’den Çıktı. Kredi Borçları Ne Olacak?”

  1. hesbic bankasına kredi borcum vardı. İşin özeti kredi borcundan kurtuluşum yok. Peki başka banka farklı faiz mi isteyecek? Yoksa aynı faizle mi geri ödeme yapacam? Bunu söyleyin bari de başıma ne geldiğini bileyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İş Bankası 2015 Yılbaşı Kredisi Kampanyası Başladı

2015 yılına merhaba demeye hazırlanırken ilk yılbaşı kredisi kampanyasını İş Bankası başlattı. İş Bankası, startını verdiği Yeni Yıl Kredisi kampanyasıyla...

Kapat