Konut Kredisi Kullanma Oranı % 80’e Çıktı % 20 Peşinat

Konut kredilerinde vatandaşın karşılamak zorunda olduğu peşinat miktarı düşürüldü. Böylece konut satın almak isteyenler daha az peşinatla kredi kullanabilecekler. Kredilerdeki banka kredi oranı yükseltildi.

Konut kredisinde yeni oranlar kaç? Peşinat kaça düştü? Bilindiği gibi konut kredilerinde alınacak konutun ekspertiz değerinin % 75’ine kadar banka kredisi kullanılabiliyordu. Bu oran yeni düzenlemeyle % 80’e çıkartıldı. Böylece konut satın almak isteyenler daha fazla konut kredisi kullanabilecekler.

Konut kredisinde yeni peşinat oranı kaç? 2016 Eylül ayında yapılan düzenlemeden sonra ev satın almak isteyenlerin ödeyecekleri yeni peşinat oranı % 20’ye düşürüldü. Bilindiği gibi daha önce bu tutar % 25 olarak uygulanıyordu.

Yeni oranlar ne zaman uygulamaya girecek? Yeni oranlarla konur kredisi verilmesinin bu ay içinde ya da Ekim ayı içinde başlaması bekleniyor. Konut kredisi kullanacakların sabırlı olması ve yeni uygulamayı beklemesi öneriliyor.

Tags : , ,

0 thoughts on “Konut Kredisi Kullanma Oranı % 80’e Çıktı % 20 Peşinat”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dolar Tarihi Rekor Kırdı. Daha da Artacak mı?

Merkez Bankası'nın erken faiz indirme beklentisinin artması ve 4 Şubat'ta 125 baz puan faiz indirimi yapacağı endişesiyle dolardaki yükseliş hız...

Kapat